کسری تجاری بی سابقه در کره جنوبی

گزارش‌ها حاکی است که فشار تورمی در این کشور به سرعت رو به افزایش بوده که این امر ناشی از رشد بهای نفت خام و سایر کالاها به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین و ادامه اختلالات در زنجیره تامین است.  ضمن آنکه افزایش تقاضا در پی کاهش همه‌گیری نیز در رشد قیمت‌ها موثر بوده است.

این وزارتخانه در گزارش ارزیابی اقتصادی ماهانه خود با عنوان “کتاب سبز” اعلام کرده‌است که نوسانات بازار و خطرات نزولی اقتصاد جهانی بیش از پیش افزایش یافته که این امر ناشی از افزایش سریع نرخ بهره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا)، کندی رشد اقتصادی چین و جنگ طولانی میان روسیه و اوکراین است.

صادرات که محرک اصلی رشد اقتصادی کره جنوبی است در ماه ژوئن ۵.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته، اما قیمت بالای نفت سبب افزایش واردات شده و در نتیجه برای سومین ماه متوالی کسری تجاری را به همراه داشته است.

در این میان قیمت‌ها برای مصرف‌کننده در کره جنوبی در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) نسبت به سال گذشته ۶ درصد افزایش یافت که سریع‌ترین رشد نرخ تورم در نزدیک به ۲۴ سال گذشته است.

از دیگر سو به تازگی وزارت دارایی کره‌جنوبی در گرماگرم افزایش تورم و کسری تراز تجاری، چشم انداز رشد اقتصادی خود را که پیش از این ۳.۱ درصد اعلام شده بود کاهش داد و ۲.۶ درصد اعلام کرد.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا به نقل از رویترز، درحال حاضر ارزش «وون» واحد پول کره جنوبی به کمترین میزان خود  در ۱۳ سال اخیر شده است.

  وعده کشورهای گروه هفت برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه

آمارهای وزارت تجارت کره جنوبی نشان داد که محموله های خروجی در ماه آگوست نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۶ درصد رشد داشته است …

در ماه گذشته میلادی، دولت چشم انداز رشد اقتصادی خود را برای سال ۲۰۲۲ نسبت به پیش‌بینی قبلی ۳.۱ درصدی کاش داده و به ۲.۶ درصد رسانده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84874551/%DA%A9%D8%B3%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%A8%D9%82%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8Cواردات نیز در مدت زمان مشابه ۲۸.۲ درصد افزایش یافت که این رقم در مقایسه با ماه قبل که این رقم ۲۱.۸ درصد بود، با افزایش روبرو شده است.