گروسی آزادی مدیر نیروگاه اتمی اوکراین را تایید کرد

انرژو اتم در تلگرام نوشت: این آزادی به دلیل پوشش گسترده این رویداد و تلاش‌های فوق‌العاده رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نقش مهمی در نجات ایهور موراشوف از اسارت روسیه داشت، صورت گرفت.

روسیه هفته گذشته به صورت رسمی استان زاپوریژیا که بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا در آن واقع است را با انجام همه پرسی که مورد قبول کشورهای جهان قرار نگرفته، به خاک خود الحاق کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84903525/%DA%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

ترو کوتین رئیس شرکت انرژواتم که مسئول عملیاتی نیروگاه زاپوریژیا است، پیشتر مدعی شده بود که موراشوف در مسیر بازگشت از نیروگاه به شهر انرهودار دستگیر شده است.

گروسی و تیمی از آژانس در شهریورماه به این نیروگاه سفر و از آن بازدید کردند.

رئیس انرژواتم بدون اشاره به سرنوشت موراشوف، ادامه داد: او را از ماشین خارج کردند و با چشمان بسته به سمت مسیر نامعلومی بردند.

بازداشت موراشوف در همان روزی صورت گرفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، منطقه زاپوریژیا را که در آن نیروگاه هسته‌ای قرار دارد، به همراه دونتسک، لوهانسک و خرسون به روسیه ضمیمه کرد.

به گزارش ایرنا،  فاکس نیوز صبح سه‌شنبه گزارش داد، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایهور موراشوف رئیس نیروگاه اتمی اوکراین روزدوشنبه به سلامت به آغوش خانواده اش بازگردانده شده است.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در اواسط اسفند به تصرف نیروهای روسی درآمد، اما کارکنان اوکراینی آن در میان گلوله باران متناوب و درگیری‌های نزدیک به عملیات خود ادامه دادند.

اپراتور اتمی اوکراین نیز تایید کرد که موراشوف روز دوشنبه از اسارت آزاد شده است.

  قهوه لاته گانودرما دکتر بیز با کمترین قیمت و ارسال رایگان کافه لاته در فروشگاه اینترنتی کالااکسیر

نیروگاه زاپوریژیا نقطه کانونی درگیری نظامی میان روسیه و اوکراین بوده است، زیرا دو طرف یکدیگر را به گلوله باران این تاسیسات و خطر ایجاد یک فاجعه هسته‌ای متهم می‌کنند.