SARB یک افزایش 50bps دیگر با Rand Unfazed ارائه می دهد، USD/ZAR به بالاترین حد خود رسیده است

تصمیم نرخ SARB و چشم انداز USD/ZAR:

هوشمندتر تجارت کنید – برای خبرنامه DailyFX ثبت نام کنید

نظرات بازار به موقع و قانع کننده را از تیم DailyFX دریافت کنید

مشترک شدن در خبرنامه

خوانده شده ترین: USD/ZAR: پیش بینی قیمت: نرخ تورم SA آخرین بار در می 2022 مشاهده شد

SARB برای دومین جلسه متوالی نرخ ها را 50 واحد در ثانیه افزایش داد و بر لزوم کنترل تورم تاکید کرد. رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این تصمیم به اتفاق آرا بوده است، تاکید کرد که بانک مرکزی معتقد است که به تازگی به منطقه محدود کننده رسیده است. فرماندار کگانیاگو اظهار داشت که اکنون باید منتظر ماند و دید که بانک مرکزی مایل است یک سیر نزولی پایدار در تورم ببیند.

تورم قیمت مواد غذایی تا حدی به دلیل تأثیر تأخیر نرخ ارز ضعیف تر و علیرغم کاهش قیمت جهانی مواد غذایی بر حسب دلار، دوباره افزایش یافته است. در حال حاضر انتظار می رود تورم قیمت مواد غذایی در سال 2023 10.8 درصد (از 9.9 درصد افزایش) و 5.0 درصد در سال 2024 (از 4.5 درصد افزایش) باشد. علی‌رغم اظهارات فرمانداران، ما این هفته از بانک مرکزی اروپا شنیده‌ایم، آنها نیز با سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا و صدراعظم هانت، به دنبال سخنان مشابه، در حال مبارزه و نگرانی در مورد افزایش قیمت مواد غذایی هستند. تورم اصلی برای سال 2023 تا 6.2٪ (از 6.0٪) با تورم اصلی برای سال 2024 نیز به 5.1٪ افزایش یافته است، قبل از اینکه به دلیل کاهش تورم مواد غذایی و سوخت به 4.5٪ در سال 2025 تعدیل شود.

  کره جنوبی در صدد گسترش و بازسازی بخش انرژی هسته ای

image1.jpg

منبع: بانک مرکزی آفریقای جنوبی (SARB)

رشد تولید ناخالص داخلی 2023 کمی بالاتر از ماه مارس در 0.3٪ تجدید نظر شده است و فرماندار هشدار داده است که تدارکات و قدرت محدودیت های قابل توجهی برای رشد باقی می مانند. بهبود لجستیک و کاهش مستمر کاهش بار یا افزایش عرضه انرژی از منابع جایگزین، به طور قابل توجهی رشد را افزایش می دهد.

image2.jpg

منبع: بانک مرکزی آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی و رند در حال حرکت به جلو

بادهای مخالف زیادی برای آفریقای جنوبی و به ویژه برای مصرف کنندگان در حال حاضر. رشد اقتصادی کند تا ناموجود همراه با افزایش نرخ ها همچنان بر اقتصاد تأثیر می گذارد در حالی که معوقات اعتباری در حال افزایش است. آفریقای جنوبی بیشتر از اعتبارات بدون تضمین برای رفع نیازهای اساسی استفاده می کنند که وضعیتی است که پایدار نیست. کاهش اخیر تورم به 6.8 درصد (آخرین بار در می 2022 مشاهده شد) ممکن است یک نکته مثبت نادر باشد، با این حال، افزایش نیازهای اساسی مانند قیمت مواد غذایی تا حد زیادی بالا باقی می ماند. غذا (14.3٪)، مراقبت های شخصی (+11.6٪) و حمل و نقل عمومی (14.8٪) بیشترین افزایش در سال را دارند که همه آنها نیازهای اولیه هستند. این برای مصرف کننده SA یا بانک رزرو آفریقای جنوبی (SARB) خوب نیست زیرا بعید است تقاضا در این بخش ها از بین برود.

در این میان وضعیت قدرت ممکن است به زودی راه حلی پیدا کند، چه موافق باشیم یا نه. به نظر می رسد دولت قرارداد Karpowership را پیش ببرد که به گفته تحلیلگران تنها یک مرحله کاهش را به همراه خواهد داشت. از آنجایی که کشور به سمت آب می رود، Eskom قبلاً در مورد قطع برق بالقوه مرحله 8 هشدار داده است، به این معنی که حتی با قرارداد Karpowership، کشور همچنان در مرحله 7 در حال رکود خواهد بود.

عوامل در حال انجام ایالات متحده

بخشی از رونق اخیر دلار به بن بست و عقب و جلو شدن سقف بدهی ایالات متحده بین جمهوری خواهان و دموکرات ها بوده است. بلاتکلیفی متعاقب آن بازارها را به دلیل بازگشت تقاضای پناهگاه امن، ذی نفع کوتاه مدت دلار کرده است. کوین مک کارتی، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی که دیروز منتشر شد، گفت که انتظار دارد به زودی به توافق برسد.

یک معامله در واقع می تواند نویدبخش خوبی برای رند باشد، به خصوص اگر دلار جذابیت امن خود را از دست بدهد، ممکن است شاهد یک رکود نزولی دیگر در دلار باشیم. اینکه آیا قبل از عبور USD/ZAR از آستانه 20.0000، سقف بدهی را دریافت کنیم یا نه، کلید حرکت رو به جلو خواهد بود.

از نظر تقویم، ما هنوز برخی از داده‌های تأثیرگذار خارج از ایالات متحده را داریم و احتمالاً چاپ Core PCE فردا در حالی است که فدرال رزرو برای نشست ژوئن خود آماده می‌شود.

image3.png

برای همه انتشارات و رویدادهای اقتصادی متحرک بازار، به بخش مراجعه کنید تقویم DailyFX

واکنش بازار

واکنش اولیه بازار شاهد افزایش نرخ USDZAR از 19.3500 به بالاترین رکوردهای جدید تاریخ در 19.5700 در زمان نوشتن بود. با نگاهی به بازه زمانی روزانه، هیچ دلیلی نمی بینم که سطح روانی 20000 به زودی برآورده نشود و درد بیشتری بر شهروندان آفریقای جنوبی بیفزاید. با توجه دقیق به USDZAR برای بخش بهتری از 7 سال، به این نتیجه رسیدم که USD/ZAR با اعداد کامل/اعداد روانی میل دارد.

  در حالی که چین کند می شود، دلار استرالیا بر روی داده های مشاغل ثابت می ماند. کجا برای AUD/USD؟

USD/ZAR نمودار روزانه، 25 می 2023

image4.png

منبع: TradingView، تهیه شده توسط Zain Vawda

پیشنهاد شده توسط زین وودا

تجارت خود را با IG Client Sentiment Data بهبود دهید

— نوشته شده توسط زین واودا برای DailyFX.com

با زین در توییتر تماس بگیرید و دنبال کنید: @zvawdaمنبع: https://www.dailyfx.com/news/sarb-deliver-another-50bpsf-hike-with-the-rand-unfazed-usd-zar-hits-new-all-time-high-20230525.html