Oil Eyes به بهبودی خود ادامه داد، اما فعالان بازار محتاط هستند

پیش بینی قیمت نفت:

  • روغن به عنوان نگرانی های عرضه و بازگشت احتمالی در تقاضا ادامه می دهد قیمت مرتفع.
  • وزیر انرژی عربستان در این هفته به‌روزرسانی بیشتری درباره احتمال کاهش بیشتر یا تمدید آن تا سال 2024 ارائه می‌کند.
  • IG Client Sentiment نشان می دهد که معامله گران در حال حاضر 79٪ خالص کوتاه مدت نسبت به WTI دارند.
  • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقدام قیمت، الگوهای نمودار و میانگین های متحرک، بررسی کنید بخش آموزش DailyFX.

بیشترین خوانده شده: اوپک چیست و نقش آن در بازارهای جهانی چیست؟

قیمت نفت در طول دوره های آسیایی و اروپایی نوسان کرد و از رشدهای حاشیه ای خارج شد، پیش از اینکه افزایش قیمت در جلسه ایالات متحده باعث شد WTI به بالاترین حد روزانه در حدود 71.77 (در زمان نگارش مقاله) برسد. هنوز هم در اطراف بسیاری از محافل زمزمه هایی وجود دارد که نشان دهنده احتیاط و بلاتکلیفی فعالان بازار است زیرا آنها با نگرانی های رشد برای سال 2024 دست و پنجه نرم می کنند.

پیشنهاد شده توسط زین وودا

نحوه تجارت نفت

ترس از رشد جهانی و هشدار صندوق بین المللی پول

به نظر می رسد نفت در حال حاضر فاز دشواری را تجربه می کند و عدم اطمینان در مورد تصویر اقتصاد جهانی در سال 2024 وجود دارد. اختلاف نظر اعضای اوپک پلاس در نشست اخیر این ایده را به فرد می دهد که ممکن است دستیابی به کاهش بیشتر از سوی این گروه در صورت کاهش تقاضا و کندی جهانی دشوار باشد. رشد قیمت نفت را مختل می کند این امر باعث شده است که قیمت نفت با وجود افت 23 دلاری + از زمان اوج‌های اخیر در محدوده 90 دلار در هر بشکه، اندکی مردد ظاهر شود.

  ژاپن، کنسول روسیه را اخراج می‌کند

بانک سیتی صبح امروز اعلام کرد که معتقد است اوپک پلاس می تواند قیمت نفت را در محدوده 70 تا 80 دلار در سال 2024 تثبیت کند، اما این امر مستلزم تمدید کاهش های اخیر اعلام شده است. این به نوعی شمشیر دولبه است که اعضای اوپک پلاس شاهد کاهش درآمد و حجم کمتری هستند، اما احتمالاً بدون این کاهش، وضعیت بدتر خواهد بود. انتظار می رود که کشورهای غیرعضو اوپک پلاس شاهد افزایش تولید باشند و این منجر به مازاد عرضه در سال 2024 خواهد شد، در حالی که عدم قطعیت مداوم در مورد تقاضای چین نیز نگران کننده است.

گیتا گوپینات، معاون مدیر صندوق بین‌المللی پول امروز تاکید کرد که نشانه‌هایی از چندپارگی در اقتصاد جهانی با تغییرات معنادار در تجارت دوجانبه زیربنایی دیده می‌شود. گوپینات اضافه کرد که اگر اقتصاد جهانی بر اثر جنگ اوکراین به دو بلوک تقسیم شود، زیان جهانی می تواند بین 2.5 تا 7 درصد تولید ناخالص داخلی جهانی باشد. این یک لایه دیگر از نگرانی برای بازارهای جهانی در سال 2023 اضافه خواهد کرد.

سرمایه گذاران پرتفوی نفت را کاهش می دهند

به نظر می رسد مدیران سبد سهام به ندرت در مورد چشم انداز نفت خام خود تا این حد نزولی بوده اند و ایالات متحده پیشتاز این راه است. صندوق های تامینی و سایر مدیران پول معادل 58 میلیون بشکه در شش قرارداد مهم آتی و اختیارات نفتی تا 5 دسامبر فروختند. سایر نکات مهم از گزارش رویترز نشان داد که صندوق ها موقعیت خالص خود را در NYMEX و ICE WTI به کمتر از 48 میلیون کاهش داده اند. بشکه‌ها، در میان پایین‌ترین سطوح در دهه گذشته، در حالی که در پایان ژوئن 2023 نسبت به WTI نزولی‌تر بوده‌اند. این می‌تواند ارزش توجه به حرکت رو به جلو را داشته باشد، زیرا اکثر صندوق‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که قیمت‌ها ابتدا بیشتر کاهش می‌یابد تا تولیدکنندگان شیل ایالات متحده را وادار کند. کاهش تولید و یادآوری خطرات تولید آزاد برای همه به اعضای اوپک.

با نگاه به آینده

نگاهی به بقیه هفته و داده های ایالات متحده می تواند بر دلار آمریکا تأثیر بگذارد و در نتیجه بر قیمت نفت تأثیر بگذارد. البته جلسه FOMC و سایر جلسات بانک مرکزی نیز وجود دارد که می تواند بر احساسات تأثیر بگذارد. تضعیف احساسات می‌تواند بر قیمت نفت تأثیر بگذارد، در حالی که افزایش انتظارات برای کاهش نرخ بهره در اوایل سال 2024 می‌تواند به بازیابی به سطح 80 دلار در هر بشکه کمک کند.

برای همه انتشارات و رویدادهای اقتصادی متحرک بازار، به بخش مراجعه کنید تقویم DailyFX

چشم انداز فنی و افکار نهایی

از منظر فنی، WTI هفته گذشته با آنچه که بسیاری به عنوان الگوی شمعدانی مورنینگ استار توصیف می‌کنند، با قدرت به پایان رسید که به صعود بیشتر اشاره می‌کند. مقاومت فوری درست بالاتر از مرز 72 دلار در هر بشکه قرار دارد و حرکتی بالاتر تا سقف 20 روزه در 74.63 است.

از طرف دیگر، یک فشار پایین تر از اینجا ممکن است در سطح روانی 70 دلار در هر بشکه حمایت شود. شکست در اینجا، حمایت چند ماهه را در حدود سطح 67 دلار در هر بشکه مورد توجه قرار می دهد.

نفت خام WTI نمودار روزانه – 11 دسامبر 2023

منبع: TradingView

سطوح کلیدی که باید مراقب باشید:

سطوح پشتیبانی:

سطوح مقاومت:

احساس مشتری IG

داده های IG Client Sentiment به ما می گوید که 87٪ از معامله گران در حال حاضر دارای موقعیت های LONG هستند. با توجه به دیدگاه مخالفی که در اینجا در DailyFX نسبت به احساسات مشتری پذیرفته شده است، آیا این بدان معناست که ما قرار است به پایین‌ترین سطح در مرز 67 دلار نگاه کنیم؟

  از رکوردزنی تجارت ایران و پاکستان تا استقبال از مسیر ایران در کریدور شمال–جنوب

برای نگاهی عمیق تر به احساسات WTI/Oil Price و تغییرات در موقعیت طولانی و کوتاه، راهنمای رایگان زیر را دانلود کنید.
از مشتریان هستند خالص طولانی
از مشتریان هستند خالص کوتاه

تغییر در

بلندها

شلوار کوتاه

OI

روزانه 0% 31% 3%
هفتگی 10% 0% 8%

نوشته شده توسط: Zain Vawda، نویسنده بازار برای DailyFX.com

با زین در توییتر تماس بگیرید و دنبال کنید: @zvawdaمنبع: https://www.dailyfx.com/news/oil-price-forecast-oil-eyes-continued-recovery-but-market-participants-remain-cautious-20231211.html

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار